Co je konmari®?

Toto zvláštní slovo se stále častěji objevuje jak v médiích tak i v rozhovorech mezi lidmi. Jedná se o zkratku jména a příjmení Japonky Marie Kondo – autorky knihy Zázračný úklid aneb pořádek jednou provždy, kterou vydala v roce 2014. Jelikož tuto metodu sama vymyslela, je označována právě jako složenina jejího jména.

Tato drobná Japonka již od malička milovala úklid a třídění věcí. Vyzkoušela mnoho metod z různých časopisů a knih. Aplikovala je na sebe i celou její rodinu. Po mnoha letých zkušenostech a nepočet slepých uličkách vymyslela metodu konmari®, která tak jak už to tak bývá, je naprosto jednoduchá. Zabývá se úklidem všech věcí daného člověka, které ovšem netřídí naráz, nýbrž podle kategorií. Člověk se rozhoduje sám o tom co si ponechá. Pravidlem je ponechat si pouze ty věci, které mu přináší radost. Může to být radost jak ze vzhledu věcí, tak i z praktické užitečnosti. Logicky vše ostatní jde z domu pryč.

Krátce po vydání knihy začala Marie Kondo školit nové konzultantky, které musí projít poměrně náročným kurzem trvajícím zhruba půl roku. Tyto certifikované konzultantky působí už ve více než 30 zemích světa a můžete je najít na jejich webových stránkách.

Tato metoda je krásná ve své jednoduchosti. Navíc díky knize si může úklidem projít každý sám. Jsou ale lidé, kterým takzvaně nepořádek přerostlo přes hlavu a volají si o pomoc právě školené konzultantky. Ty s nimi projdou celý proces a zajistí, aby úklid proběhl jak má a vynikl jeho maximální efekt.

Ponechte si pouze věci, které promlouvají k vašemu srdci. pak seberte odvahu a všechno ostatní vyhoďte. Tím, že to uděláte, přenastavíte svůj život a vkročíte do nového živostního stylu.“

Citace z knihy Zázračný úklid

Marie Kondo totiž od tvrdí, že po absolvování tohoto třídění a úklidu se již nikdy nevrátíte do starých kolejí. To neznamená, že byste už nikdy neměli mít doma nepořádek, zvláště pokud máte doma malé děti, ale když ho budete mít, jeho uklízení vám bude trvat o mnoho kratší dobu a nikdy se nevrátíte do toho, že byste nevěděli kde co najít. O tom více některých z příštích článku.

Komentáře

Sdílet

Chci dostávat nové články